ZAREJESTRUJ
ZAREJESTRUJ SIĘ
LOGOWANIE
Instalacje elektryczne
ROZDZIELNICE I OBUDOWY.
Laser
Ślusarnia
Malowanie proszkowe
Projektowanie
Grzałki elektryczne
Grzałki elektryczne do zastosowań przemysłowych

Grzałki elektryczne do zastosowań przemysłowych
 

 

Grzałki i elementy grzejne są nieodzownym elementem wielu linii technologicznych. Niejednokrotnie to właśnie od nich zależy bezpieczeństwo ciągłości produkcji a nawet ludzi. Stąd też dobierając grzałkę powinniśmy, oprócz uwzględnienia parametrów technicznych, zwrócić szczególną uwagę na jej jakość i trwałość.

Oferta rynkowa w zakresie grzałek i elementów grzejnych jest bardzo obszerna. Możemy zakupić urządzenia ściśle dostosowane do naszych potrzeb. Trwałość i niezawodność osiągana jest dzięki materiałom wysokiej jakości. Spektrum zastosowania grzałek jest bardzo obszerne. Używane są one chociażby, jako wkłady grzejne w liniach technologicznych produkcji i przetwórstwa żywności. Grzałki są również ważnym elementem komór malarskich i lakierniczych, tuneli grzewczych w maszynach pakujących, urządzeń klimatyzacyjnych, nagrzewnic powietrza, osuszaczy czy też maszyn piekarniczych. Zwróćmy uwagę, że grzałki i elementy grzejne stosuje się także w kolejnictwie oraz technice medycznej i laboratoryjnej. Większość procesów technologicznych na pewnym etapie potrzebuje wysokich temperatur.

Oferta w zakresie grzałek i elementów grzejnych dzieli się na grupy, grzałki: rurkowe, patronowe, opaskowe
i płaskie (mikanitowe i ceramiczne) oraz spirale grzejne z drutu oporowego.

Dużą różnorodnością oferty wyróżnia się krakowska firma Elektrotermia, która produkuje grzałki w technologii szwedzkiej firmy Kanthal.

Materiał wykonania grzałek rurkowych stanowią druty oporowe. Izolacją, która wypełnia wnętrze grzałki, jest tlenek magnezu (MgO). Jako zabezpieczenie przed działaniem czynników mechanicznych zastosowano natomiast żaroodporny, nierdzewny i kwasoodporny pancerz zewnętrzny. Wybrać możemy pomiędzy typowymi średnicami grzałek wynoszącymi 8,2mm i 7,1mm przy długości 200-2950mm w stanie prostym lub innymi grzałkami elektrycznymi o długości do 6000mm Moc dobierana jest w zależności od ogrzewanego medium, czyli powietrza, wody lub np. metalowego elementu maszyn. Napięcie zasilania wynosi od 12 do 400V.

Grzałki patronowe posiadają specjalną konstrukcję, która umożliwia emisję dużej ilości ciepła z niewielkiej przestrzeni. Urządzenia tego typu dobrze sprawdzą się np. w formach metalowych. Grzałki patronowe wykonywane są także na indywidualne zamówienie. Płaszcz zrobiony jest ze stali żaroodpornej lub mosiądzu. Elementem grzejnym jest drut oporowy osadzony w ceramice lub tlenku magnezu.

Elektrotermia posiada również w ofercie grzałki opaskowe i płaskie. Niejednokrotnie wykonuje się je na indywidualne zamówienie. W tym zakresie wybrać możemy grzałkę mikanitową, wykonaną w postaci taśmy oporowej, która nawinięta jest na rdzeń mikanitowy. Z tego materiału zrobiona jest również izolacja. Zewnętrzną obudowę stanowi blacha żaroodporna. Grzałki opaskowe
i płaskie oferuje się również, jako modele ceramiczne, gdzie spiralę z drutu oporowego, umieszczono w kształtkach steatytowych.

Warto zwrócić uwagę na możliwość wykonania przez firmę Elektrotermia grzałek ceramicznych na specjalne zamówienie. Jeżeli dysponujemy nietypową grzałką ceramiczną możemy skorzystać z usługi jej regeneracji.

Elementy grzejne firmy Elektrotermia mogą uwzględniać indywidualne potrzeby klienta. Urządzenia tego typu produkuje się

w oparciu o dostarczone przez klienta wzory, szkice czy też dokumentację techniczną. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie w przypadku urządzeń takich jak piece (hartownicze, topnicze, do nagrzewania szkła i ceramiki), gdzie możemy mieć problem w przypadku konieczności nabycia nowej grzałki.

Pamiętajmy, aby nabywając grzałkę podać producentowi środowisko pracy, odpowiednią moc urządzenia, napięcie, rodzaj kształtki a także długość całkowitą zarówno grzałki jak i końcówek zasilających.