ZAREJESTRUJ
ZAREJESTRUJ SIĘ
LOGOWANIE
Instalacje elektryczne
ROZDZIELNICE I OBUDOWY.
Laser
Ślusarnia
Malowanie proszkowe
Projektowanie
Grzałki elektryczne
Laser – na usługach nowoczesnego zakładu produkcyjnego

Laser – na usługach nowoczesnego zakładu produkcyjnego. 

 

Technologia cięcia laserem od kilku lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Wiele firm o dużym potencjale technologicznym posiada na swoim wyposażeniu wycinarki laserowe, na których opierają swoją produkcję.

Maszyny te, obok wykrawarek mechanicznych, wycinarek plazmowych oraz tnących strumieniem wody są najpopularniejszymi urządzeniami pozwalającymi rozdzielić materiał w pożądany sposób. Cięcie przy użyciu wiązki laserowej gwarantuje wysoką wydajność związaną z szybkością pracy maszyny oraz łatwością przezbrojenia, która skraca czas przygotowania  produkcji do minimum. Wykorzystanie wycinarek laserowych przy produkcji jednostkowej oraz małoseryjnej nie ma sobie równych i stanowi najtańszą, a zarazem najszybszą technologię. Bardzo dużą zaletą elementów wykonanych technologią cięcia laserowego, w porównaniu do technologii opartej na wykrawaniu mechanicznym, jest większa dokładność oraz w przeważającej większości przypadków brak konieczności gratowania wykonanych elementów. Zaawansowane oprogramowanie CAM optymalizuje proces cięcia oraz wykorzystanie materiału, co pozwala firmom na duże oszczędności. Nie dziwi więc fakt, że stale rośnie popyt na usługi cięcia laserowego. Jednak mimo wzrostu zapotrzebowania wysoka cena i długie terminy realizacji  zniechęcają potencjalnych zleceniodawców. Czy tak być musi? Na przykładzie zakładu firmy Elektrotermia Sp. z o.o. prezentujemy wzorcowy przykład funkcjonowania usług tego sektora.

Na terenie niepołomickiej strefy ekonomicznej od trzech lat działa nowoczesny zakład produkcyjno - usługowy. Do krakowskiej firmy Elektrotermia – uznanego producenta urządzeń grzewczych oraz wykonawcy instalacji elektro – energetycznych należy obszerny kompleks, w skład którego wchodzi:

  • warsztat mechaniczny o powierzchni 1000 m² wyposażony w urządzenia do kompleksowej obróbki blach stalowych
  • zakład produkcji rozdzielnic elektrycznych i szaf sterujących,
  • biura projektowe
  • dobrze wyposażony magazyn.

Firma uruchamiając usługi mechaniczno - ślusarskie w oparciu o laser, prasy krawędziowe, gilotyny, stanowiska spawalnicze, stanowiska przygotowania powierzchni oraz lakiernię proszkową poszerzyła kompleksowo swoją ofertę o produkcję obudów rozdzielnic nn oraz konstrukcji typowych i nietypowych.

Trzyzmianowy system pracy umożliwia przyjęcie praktycznie każdego zlecenia z gwarancją jego krótkoterminowej realizacji. Zlecający mogą zamówić dowolny projekt i skorzystać z szerokiej palety usług świadczonych przez firmę Elektrotermia – od laserowego wycinania blach aż po malowanie proszkowe. Doświadczona kadra konstruktorów i technologów pracująca w programach Inventor, AutoCad i Bysoft podejmie się zarówno przygotowania indywidualnego projektu od podstaw, jak i wykonania zamówienia według konkretnej specyfikacji, zawsze zaś służy radą w sprecyzowaniu oczekiwań klienta, w zakresie problematyki technicznej. Takie podejście, jak również wysokiej klasy park maszynowy – przedsiębiorstwo pracuje m. in. na urządzeniach renomowanej firmy Bystronic oraz wewnętrzny system zarządzania jakością plasuje Elektrotermię w czołówce firm świadczących usługi z zakresu mechanicznej obróbki.

Etapy technologiczne – cięcie laserem

Wykrawarka laserowa BySprint 3015 marki Bystronic, której używa Elektrotermia Sp. z o.o. charakteryzuje się wysoką jakością cięcia i niskimi kosztami eksploatacji. Dzięki temu firma może zapewnić zleceniodawcom profesjonalne wykonanie i konkurencyjne ceny. Zainstalowany laser molekularny pozwala na wykrawanie blach o grubościach: do 20 mm (stalowe zwykłe), do 12 mm (stalowe nierdzewne – inox) i do 8 mm (aluminiowe). Umożliwia także najwyższą precyzję cięcia, powtarzalność wykrawanych detali, wycinanie elementów o dowolnie zaprojektowanym kształcie oraz ich znakowanie. Alternatywą dla cięcia laserem jest cięcie blach na hydraulicznych nożycach gilotynowych przy maksymalnej grubości materiału – 5 mm i nieprzekraczającej długości 3100 mm.

Etapy technologiczne – gięcie blach

Gięcie blach odbywa się na hydraulicznej prasie krawędziowej Bystronic Beyeler 250T x 3100, zaopatrzonej w szeroką gamę matryc i stempli. Prasa o maksymalnym nacisku 250 ton umożliwia gięcie blach o grubości od 0,5 mm do 12 mm, przy czym grubość giętych elementów zależy od długości oraz promienia gięcia. Maksymalna długość gięcia wynosi 3100 mm, a zwiększony skok maszyny o 200 mm pozwala na gięcie wielościennych elementów z wysokimi ściankami.

Etapy technologiczne – spawanie i zgrzewanie

Na stanowiskach spawalniczych odbywa się spawanie elektryczne metodami TIG MIG/MAG, zgrzewanie punktowe oraz przypawanie elementów złącznych.

Etapy technologiczne – malowanie proszkowe

Końcowym etapem prac jest zazwyczaj malowanie elementów metodą proszkową, których wymiary nie przekraczają 1100 mm x 1100 mm x 2000 mm.

Podsumowując - szeroka gama usług, doświadczona kadra inżynierska służąca fachowym doradztwem, praca na urządzeniach renomowanych firm zapewniających wysoką jakość wykonania i optymalizację kosztów, realizacja projektów nietypowych, krótkie terminy wykonania, konkurencyjne ceny, miła i profesjonalna obsługa oraz dogodny dojazd do zakładu będą niewątpliwą zachętą do odwiedzenia Zakładu Produkcyjnego w Niepołomicach przy ul. Fabrycznej 10 i złożenia zamówienia.