ZAREJESTRUJ
ZAREJESTRUJ SIĘ
LOGOWANIE
Instalacje elektryczne
ROZDZIELNICE I OBUDOWY.
Laser
Ślusarnia
Malowanie proszkowe
Projektowanie
Grzałki elektryczne
Optymalny system ogrzewania do

Optymalny system ogrzewania domu a energia elektryczna

Czym ogrzać dom? – to podstawowy problem, z którym każdy inwestor musi się zmierzyć już na etapie planowania inwestycji.

Wybór typu ogrzewania zależy od wielu czynników: kubatury i konstrukcji domu, dobrej izolacji termicznej, położenia budynku, charakteru zabudowy (budynek wolno stojący czy zabudowa szeregowa), a nawet rejonu kraju. Istotny jest również dostęp do mediów – miejskiej sieci ciepłowniczej czy instalacji gazowej. Dla wielu mieszkańców przesądzającym o wyborze ogrzewania będzie oczywiście aspekt ekonomiczny.

Przy planowaniu systemu grzewczego warto wziąć także pod uwagę nie tylko bieżące, ale i przyszłe potrzeby jego użytkowników i zastanowić się czy np. uciążliwa obsługa kotła na paliwo stałe lub ciągłe dokładanie opału do kominka nie okażą się przeszkodą kiedy będziemy w wieku emerytalnym. Nie bez znaczenia jest też kwestia bezpieczeństwa i zachowania równowagi pomiędzy komfortem korzystania z energooszczędnych i niezawodnych urządzeń a utrzymaniem harmonii ze środowiskiem naturalnym.

Weźmiemy zatem pod uwagę tylko jeden czynnik – ekonomiczny. Okazuje się, że porównanie różnych źródeł energii (w aspekcie inwestycji i eksploatacji): paliw stałych, płynnych, gazowych, pomp ciepła, kolektorów czy energii elektrycznej, obali jeszcze ciągle obecny wśród Polaków mit, że ogrzewanie elektryczne jest znacznie droższe od pozostałych systemów grzewczych. Ten stereotyp jest pozostałością po czasach, w których energia elektryczna w stosunku do np. relatywnie taniej energii czerpanej z węgla była stosunkowo droga, a urządzenia energochłonne, nieefektywne i prymitywne w konstrukcji. Dziś w wyniku postępu technologicznego mamy do dyspozycji nowoczesne, ekonomiczne piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem, a możliwość korzystania ze specjalnej II taryfy, sprawia że ogrzewanie elektryczne staje się coraz bardziej konkurencyjne w stosunku do pozostałych źródeł ogrzewania. Do wyboru tego rozwiązania zachęcają również inne wartości dodane. Energia elektryczna jest powszechnie dostępnym źródłem ciepła, „czystym” i bezpiecznym z powodu braku emisji spalin. Ogrzewanie prądem nie wymaga magazynowania opału i produktów spalania. Jest tańsze na poziomie inwestycyjnym, ponieważ korzystamy jedynie z odpowiednio rozbudowanej instalacji elektrycznej – nie obchodzi nas budowa komina, kotłowni, etc. Urządzenia grzewcze zasilane prądem charakteryzuje bardzo wysoka sprawność - energia cieplna wytwarzana jest w miejscu jej użytkowania, nie występują zatem straty ciepła związane z jej przesyłem. Mamy wpływ na jej zużycie dostosowując pobór energii do aktualnych potrzeb regulując ilość i czas poboru w ciągu doby. Łatwe do regulacji urządzenia – oferują ręczne lub automatyczne sterowanie i precyzję ustawienia temperatury. Ponadto ogrzewanie elektryczne jest energooszczędne, ponieważ dostarcza tyle ciepła ile potrzebujemy i tam gdzie tego potrzebujemy, a niecentralne ogrzewanie, w przeciwieństwie do centralnego, umożliwia mieszkańcom dowolne kształtowanie temperatury w każdym pomieszczeniu. Jeśli dodamy do tego wysoki komfort termiczny, który uzyskamy dzięki dużej wydajności nowoczesnych urządzeń i ich precyzyjnej regulacji oraz niskie koszty eksploatacji i konserwacji – przegląd instalacji elektrycznej odbywa się raz na pięć lat – wybór tego rodzaju ogrzewania wydaje się być przesądzony.

Zatem jeśli nasz dom został porządnie ocieplony, jego wymiary mieszczą się w średniej - do 200 m2, a ponadto cenimy bezobsługową pracę systemu grzewczego możemy śmiało stawiać na ogrzewanie elektryczne, bez obaw o nadmierne wydatki. Pozostaje tylko wybór właściwego urządzenia.

Obecnie największą popularnością cieszą się piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem. Są to proste w obsłudze, bezawaryjne urządzenia, które dzięki odpowiednim układom sterującym zapewniają efektywność grzania. Ich praca polega na cyklicznym gromadzeniu i oddawaniu energii w postaci ciepła. W pierwszym cyklu następuje jego pobór i magazynowanie poprzez wykorzystanie tańszej, w zależności od regionu, o ok. 40% energii, pochodzącej z taryfy II czerpanej w godzinach nocnych od 22.00 do 6.00 i w czasie tzw. „doliny dziennej” w godzinach od 12.00 do 16.00 (możliwe godzinne przesunięcie czasowych stref poboru w zależności od rejonu kraju i dostarczyciela energii). Następnie zmagazynowana energia zostaje przekazana w postaci ciepła do pomieszczenia. W piecach akumulacyjnych z dynamicznym rozładowaniem cykle ładowania i rozładowywania energii są precyzyjnie kontrolowane, a dzięki doskonałym parametrom bloku akumulacyjnego, pobrana energia praktycznie w 100% jest zamieniana w energię cieplną. Zgromadzone ciepło jest następnie przenoszone przez przepływający przez grzejnik strumień powietrza wymuszony działaniem wentylatora.
W ten sposób nagrzane powietrze dostaje się do pomieszczenia, a praca wentylatora jest regulowana przez programator, który utrzymuje zadaną temperaturę. Zastosowanie tygodniowego programatora pozwala na dostosowanie temperatury w pomieszczeniu do własnych potrzeb, czyli np. ustawienie niższej temperatury w czasie kiedy nie przebywamy w pomieszczeniu oraz jego nagrzanie w stosunkowo krótkim czasie np. po powrocie z pracy, w godzinach popołudniowych. Dzięki temu oszczędzamy na kosztach eksploatacji. Ponadto zastosowanie sterownika pogodowego - automatycznej regulacji ładowania ogrzewacza akumulacyjnego w zależności od temperatury zewnętrznej, pozwala na dodatkowe zmniejszanie zużycia energii elektrycznej i większe oszczędności.

Jako przykład oferty rynkowej proponujemy prezentację pieca akumulacyjnego z dynamicznym rozładowaniem marki ELEKTROTERMIA – producenta, którego urządzenia znajdują się w czołówce jeśli chodzi o pojemność cieplną. Efektywny i ekonomiczny, z długim 36 miesięcznym okresem gwarancji (60 miesięcznym na elementy grzejne). Posiada materiał bloku akumulacyjnego najwyższej jakości oraz grzałki wykonane w oparciu o materiał i technologię firmy KANTHAL. W uzasadnionych przypadkach do ogrzewacza akumulacyjnego z dynamicznym rozładowaniem możemy zastosować dodatkowy element grzewczy typu DEG. Producent jako jedyny na rynku oferuje piece w różnych wersjach kolorystycznych z palety RAL. Warto zwrócić uwagę na ciekawe rozwiązanie obudowy pieca. Na specjalne życzenie klient może zamówić urządzenie wraz z piękną obudową kaflową pokrytą płytą marmurową. Obudowa dostępna jest w kilku wzorach, a jej koszt uzależniony od rodzaju kafli i płyty marmurowej. Doskonałe parametry ogrzewacza oraz dbałość o estetykę czynią ofertę Elektrotermii jedną z najatrakcyjniejszych na rynku.

Podsumowując – jeśli zależy nam na prostym w obsłudze i niezawodnym systemie, stosunkowo niskich kosztach zakupu urządzeń i eksploatacji możemy śmiało wybrać ogrzewanie elektryczne, pamiętając, że racjonalne wykorzystanie energii elektrycznej i odpowiedni dobór urządzenia zagwarantują nam komfort, wygodę i niskie rachunki za energię elektryczną.